За Проекта
В тази страница може да намерите детайлна информация относно проект №BGLD-3.002-0015-C01 от 11.04.2022 г. „Интегрирани мерки за приобщяване и овластяване на Ромите в община Благоевград“. Проекта се осъществява в рамките на финансиращата програма: „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“ чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2014-2021 г.
Социално ориентирани!
Благоевград е да бъде близко до хората.
Имате снимки
или видео свързани с проекта?
Ако отговорът е "да" и имате желанието да бъдат публикувани тук,
можете да ги изпратите като натиснете на червения бутон и
попълните контактната ни форма .
Работим заедно за по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа
Работим заедно за по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа
описание на проекта
Настоящият проект е насочен към роми, живеещи на територията на община Благоевград, наброяващи 5100 човека. Сред етническите малцинства и най-вече сред ромското население са налице различни фактори, подхранващи бедността – ранно отпадане от училище, ниско образование, трайна безработица и липса на трудови навици, ограничени възможности за заетост, лоши битови условия, липса на достъп до здравни, социални и образователни услуги. Проектното предложение предвижда прилагане на интегрирани мерки, ще обхване множество казуси и ще се опита да разреши проблеми, свързани с подобряване на здравния статус, ограничаване на бедността, неблагоприятната околна и жилищна среда, начин на живот и др. Проектът ще спомогне за улесняване на достъпа до образование и здравеопазване и заетост на представителите на ромската общност и ще спомогне за преодоляване на риска от социално изключване и дискриминация. Ще бъде осигурен мобилен здравен кабинет, оборудван с медицинска техника. Предвидени са инфраструктурни дейности за изграждане на Общностен център и за сметосъбиране. Резултатите от изпълнение на проектните дейности ще допринесат за повишаване на нивото на приемане на ромите от мнозинството в общината. За целта е предвидено провеждане на информационни кампании, както сред ромите, така и сред мнозинството. Предвидени са и дейности за обмяна на опит с държавите донори, които също ще допринесат за постигане на дефинираните цели. Проектът е разработен с активното участие на ромската общност на територията на община Благоевград, общината и партньорските НПО организации, като е извършен анализ на нуждите, на базата на който са дефинирани набор от свързани и взаимно допълващи се мерки. Предвидени са и дейности за обмяна на опит с държавите донори, които също ще допринесат за постигане на идентифицираните цели. Предвидени са мерки за информация и публичност за популяризиране на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021.
Текста е предоставен от Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020). линк към оригинала
Работим заедно за по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа
Основна цел
Създаване на устойчиви механизми за подобряване състоянието и възможностите на хората, живеещи в ромските общности на територията на общината, чрез прилагане на интегрирани мерки, включващи подобряване на достъпа до социални услуги, образование, заетост, здравеопазване и недискриминация, както и овластяване на ромите.
Специфични цели
Работим заедно за по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа
Финансова информация
Общ бюджет на проекта: 967 650.00 евро, от които 822 502.50 евро предоставени от финансовия механизъм на Европейското Икономическо Пространство. 145 147.50 евро чрез национално съфинансиране.
Завършек на проекта
Бюджет на партньорите
Работим заедно за по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа
Често задавани въпроси и отговори
Функцията на тази секция е предоставянето на актуална информация по често срещани въпроси и теми, свързани с проекта. Стремим се да предоставим полезни отговори на всички въпроси, които може да имате. Препоръчваме ви да се възползвате от наличните тук ресурси и да ни уведомите, ако има нещо друго, което можем да направим, за да помогнем. Благодарим ви, че посетихте нашата секция с често задавани въпроси.
Какво са маргинализирани и сегрегирани общности?
Маргинализацията може да бъде определена при използване на набор от относими показатели, като например социално изключване, висока дълготрайна безработица, ниско равнище на образование, (изключително) лоши жилищни условия, високо равнище на дискриминация и прекомерна изложеност на рискове за здравето и/или липса на достъп до здравеопазване, т.е. онези групи от населението, които се считат за най-уязвими и най-нуждаещи се от помощ; които редовно се сблъскват с тежка дискриминация и предразсъдъци.
Сегрегирана общност: Сегрегация, основана на антропологични различителни признаци като раса, етнос, език и други. Сегрегация, в основата на която „стои идеята за превъзходство на доминиращата етническа група и култура спрямо по-малките групи, изразяваща се в изолиране на тези по-малки групи в определени райони или гета“ (Българска национална доктрина, 1997:18)
Какъв е процесът на търсене на партньори?
Всяка община, която отговаря на изискванията за кандидатстване, малко или много е работила с НПО или с лица, представляващи такива организации, които са запознати с положението в общността. Препоръчително е общината да се свърже с хора, които са работили в изолираните, маргинализираните общности на територията на общината. Така ще се осигури обективна и адекватна намеса на НПО, защото тя вече е запозната с положението на конкретната общност или по-лесно би могла да съдейства на общината, да проведе консултации, да стигне до лидерите, да стигне до ромските жени и момичетата и т.н.
Какви ще бъдат изискванията към лицата, заемащи длъжността здравен медиатор?
Обученията на здравните медиатори се провеждат всяка година и всяка община може сама да заяви нуждата си от здравни медиатори и да ги включи в проекта. Ако в съответната община няма такъв здравен медиатор, тя може да започне работа с други неформални лидери и представители на общността, като заяви към Националната мрежа на здравните медиатори своите нужди и в максимално кратък срок да се организира обучение от Националната мрежа.
Как се доказва опитът на партньорската организация?
Опитът се доказва с приложени договори и аналогични документи с описание на проекти, в които е участвала партньорската организация, доклади от изпълнени дейности, публикации и друга документация в подкрепа на твърдението, че организацията има съответния опит.
Медиаторите трябва ли да имат висше образование?
В насоките за кандидатстване няма такова ограничение. Бенефициентът следва да се съобразява с националните стандарти за наемане на служители
Задължително ли е, в ръководството на проекта да участват представители на НПО?
Партньорите по проекта трябва да са представени в екипа за управление на проекта при съгласно Насоките за кандидатстване: „В екипа за управление трябва да участва поне един представител на неправителствена организация-партньор.
Работим заедно за по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа
ПРИСЪЕДИНЕТЕ СЕ КЪМ НАШАТА КАУЗА!
Абонирайте се за нашия бюлетин, за да бъдете информирани за последните новини и събития относно проект „Интегрирани мерки за приобщаване и овластяване на ромите в община Благоевград”